Insatser till stöd för föreningar
För att underlätta för Salems kommuns föreningar har nu ett stödpaket tagits fram. Bland annat kommer aktivitetsstödet för idrottsföreningar och övriga föreningar baseras på beräkningar från motsvarande period 2019.
Flera förenings- och näringsverksamheter i kommunen har drabbats av coronavirusets spridning. Kommunens krisledningsnämnd har därför tagit fram ett stödpaket för föreningar som kan bidra till att mildra konsekvenserna av bland annat minskade inkomster.
-
Alla föreningar registrerade i kommunen kan under mars och april hyra kommunens idrottsanläggningar och möteslokaler gratis med förbehåll om anpassning till regeringens beslut om max 50 personer vid allmänna sammankomster. Ishallen ingår inte i detta beslut men möjligheterna utreds.
-
Aktivitetsstödet för idrottsföreningar och övriga föreningar kommer att baseras på beräkningar från motsvarande period 2019. På så sätt kan föreningarna planera för 2021 som att årets aktiviteter skett normalt.
-
När kommunen är hyresvärd finns möjligheten för föreningar att ändra hyresinbetalningen från kvartalsvis till månadsvis. Det är också möjligt att få hyran på avbetalning upp till 6 månader.
Har du fler frågor? Kontakta gärna:
Annika Holmertz
Fritidskonsulent
annika.holmertz@salem.se
08-532 599 13
Mer information
Besök gärna Krisinformation.se för dagliga nyheter och uppdateringar.
Senast uppdaterad 06 april 2020