Stefan Nilsson har nattvandrat i Salems kommun i många år och är ett välkänt ansikte för många unga och vuxna. Här berättar han om engagemanget som gör skillnad, hur en vanlig nattvandring går till och hur du själv kan bli nattvandrare.
– Jag var med och startade upp nattvandringen i dess nuvarande form 2003. Vi var några föräldrar som tyckte att det behövdes fler vuxna ute på kvällarna. Vi hade olika föräldragrupper i Skyttorpsskolan och kommunens dåvarande ungdomssamordnare kopplade ihop mig med en mamma som jobbade med samma frågor i Skogsängsskolan. Därefter fick vi kontakt med riksnätverket "Nattvandrarna i Sverige". Valborgsmässoafton 2003 hade vi vår första vandring i de gula jackorna och på den vägen är det!
– Vi samlas på fritidsgården Huset runt kl 20.00 där vi pratar om kvällen. Om vi har nya vandrare med oss så går vi igenom hur nattvandringen går till och om vi tänkt bjuda ungdomarna på fika så förbereder vi mackorna tillsammans. Sedan går vi ut och beroende på hur många vi är delar vi upp oss, men vi går aldrig färre än tre personer tillsammans. Vi rör oss runt i kommunen, ofta med fokus på skolor och förskolor men också andra ställen där vi vet att ungdomar brukar hänga.
– Det bästa med att vandra är att känna att man ibland gör skillnad, att finnas där som en trygg vuxen, vara en medmänniska när det behövs och givetvis att träffa ungdomar. Jag har under mina år som nattvandrare fått vänner för livet!
– Vi har en sluten Facebook-grupp som heter "Nattvandrarna i Salems kommun" där man kan kan anmäla intresse om att få gästvandra. Om man känner att man vill vandra fler gånger blir man insläppt som medlem och då behöver man vandra minst en gång per år. Om man inte vill använda Facebook kan man mejla mig. Vi kommer att medverka vid Salemsdagen lördag 29 augusti och där kan man få mer information om vår verksamhet!
Om ni är intresserade av att nattvandra, skicka ett meddelande till gruppen "Nattvandrarna i Salems kommun" eller kontakta Stefan Nilsson direkt.
Hjälpte informationen på den här sidan dig?
Här kan du lämna feedback om informationen på sidan. Har du frågor eller vill komma i kontakt med Salems kommun kan du vända dig till vårt kontaktcenter på 08-532 598 00.